Následky předčasného porodu a poporodní separace
Příběh osmileté Elly je typickou ukázkou následků předčasného porodu a separace po porodu, která je traumatická jak pro matku, tak pro dítě. Lékařská péče je dnes na vysoké úrovni. Daří se nám zachraňovat mnohé lidské životy, ale bohužel se v nemocnicích a porodnicích již nehledí na to, jak zmírnit následky těžkých porodů.
S čím maminka s Ellou přišla a co jsme zjišťovaly
Elle je 8let. Trpí vývojovou dysfázií*, má problémy se stabilitou a pohybem v prostoru, poruchy učení, odpor ke změnám, vztek, pocity zahlcenosti, špatně reaguje na hluk. Často jí bolí hlava. Zmíněné potíže se zhoršily po očkování.Průběh těhotenství: Ella byla chtěná. V těhotenství se maminka orientovala na výkon a dost pracovala.
Porod: Předčasný o 6 týdnů, použity kortikoidy, po dobu 2 dnů po porodu ji maminka neviděla, dalších 14 dní byla Ella v inkubátoru, kde ji maminka navštěvovala každé 3 hodiny.
* Vývojová dysfázie je narušený vývoj řeči, projevující se ztíženou schopností nebo neschopností naučit se verbálně komunikovat, i když podmínky pro rozvoj řeči jsou přiměřené.
První sezení
Jelikož je emoční rozpoložení dítěte úzce provázáno s primární pečující osobou (většinou je to maminka), na prvním sezení pracuji právě s ní. S maminkou Elly jsme v kraniosakrální terapii znovu prošly porodem a následnou separací od Elly. V bezpečném prostředí si maminka prožila všechny potlačené emoce a uvolnila je. Společně jsme dočerpaly chybějící zdroje a oporu, a tak jsme mohly tento zážitek přepsat na pozitivní zkušenost.
Druhé sezení
Na druhé sezení již přišla s maminkou i Ella. Nechala jsem Ellu vybarvit speciální kresbu, na které vždy poznám, co dítě subjektivně trápí a v jakém emočním rozpoložení se nachází. V Ellině kresbě se ukázala její bolest hlavy a rukou. Po ošetření přišla výrazná úleva od bolesti. Ella opět nakreslila obrázek, který ukázal zlepšení stavu.
Ideální situace
Ideálně by miminko mělo během těhotenství cítit pocit bezpečí a harmonie. Po porodu potřebuje bezprostřední kontakt s maminkou, cítit její blízkost a dotek s její kůží. Ne vždy je to ale možné, a pak z toho děťátko může mít v životě nejrůznější problémy. Ty se ale dají řešit. Naštěstí už máme účinné nástroje, díky kterým dojde k zahojení traumatických ran a tato zkušenost maminku s dítětem navíc nesmírně posílí.Jsem velmi vděčná, že mohu být průvodkyní při těchto zázračných uzdraveních.
Lenka Lorien, pro Letacek.cz v říjnu 2023
Další články Lenky Lorien na Letacek.cz:
- Stres v těhotenství může způsobit problémy s chůzí dítěte. Zkušenosti z terapie.
- Problémy s intimitou může způsobit komplikovaný porod. Zkušenosti z terapie.
- Somatické prožívání. Somatic experiencing® (SE™)
- Panchakarma
- Kraniosakrální terapie
- Porod, porodní trauma a kraniosakrální terapie.
- Umění jako cesta
- Moje zkušenosti s prací ošetřovatele ve Velké Británii.
- Máte své zkušenosti s podobnou terapií nebo přímo s Lenkou Lorien? Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte do komentáře pod článkem.
- Jestli pořádáte kurzy, semináře nebo nabízíte individuální práci a nejste ještě na našem portále, přidejte se tady. Je to zdarma.
Autorka článku: Lenka Lorien Kolárová
Jmenuji se Lenka Lorien a jako citlivý trauma terapeut pracuji již od roku 2011. Využívám všechny své bohaté znalosti a zkušenosti pro vytvoření účinné terapie klientovi na míru. Vyhledávají mě jak dospělí, tak rodiče se svými dětmi. Nejvíce se však věnuji maminkám, které mají za sebou těžký porod. Pracuji metodou kraniosakrální terapie, Somatic Experiencing, vizualizace. V neposlední řadě vedu klienta k jeho pozitivním zdrojům, což velmi urychluje celý léčivý proces.
Na rozdíl od klasické psychoterapie zahrnuji do své terapeutické práce i terapii tělesnou. Z mé zkušenosti pouhé „povídání“ a analytické rozebírání nestačí. Proto mám ráda i somatické přístupy jako je uvolňování pocitů, napětí a traumatu z nervového systému. K tomu používám dotyk, třesení a pohyb. Nervový systém se opět dostává do rovnováhy.
*lecivydotek.cz *lenkalorien.com *lecenitraumatu.cz *healingtrauma.eu *chamakayurveda.com
Komentáře